Kulturalno-ekologiczny spływ kajakowy rzeką Wierzycą

Działanie: 
Małe projekty
Beneficjent: 
Diecezja Pelplińska
Gmina beneficjenta: 
Gmina Pelplin
Miejsce realizacji: 
Rzeka Wierzyca (Kolincz - Pelplin - Gniew)
Czas realizacji: 
czerwiec 2012
Koszt całkowity: 
23 671,39 zł
Wartość dofinansowania: 
16 569,97 zł
Nabór: 
2011 (wiosna)

W dniach 1-2 czerwca 2012 roku odbył się "Kulturalno - ekologiczny spływ kajakowy rzeką Wierzycą", na odcinku od Kolincza do Gniewu. Organizatorem z ramienia Diecezji Pelplińskiej było Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie. Mimo trudnych warunków pogodowych 30 uczestników w asyście profesjonalnej firmy zajmującej się organizacją spływów z pełnym entuzjazmem udało się na wodę, aby móc brać aktywny udział  w promocji walorów przyrodniczych i kulturowych doliny Wierzycy i ziemi pelplińskiej.

Zgromadzeni w Kolinczu uczestnicy zostali zapoznani z organizacją i bezpieczeństwem oraz programem szczegółowym spływu. Pod opieką przewodników zostali zaopatrzeni w konieczny osprzęt i wyruszyli na wodę. W godzinach wczesno popołudniowych dotarli do Pelplina. Następnie w Sali konferencyjnej odbyło się spotkanie, podczas którego wystąpili prelegenci omawiający kulturowy i ekologiczny aspekt szlaku wodnego „drogami cystersów i króla Jana III Sobieskiego”. Spotkanie miało charakter otwarty. Uczestnicy spływu podzielili się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi wybranych miejsc proponowanych na postoje oraz omówili trudności i ekstremalne odcinki rzeki - trudności ze względu na mostki, kładki, przenoski; brak miejsc przystankowych oraz naturalne przeszkody i zanieczyszczenia rzeki. Dokonana została też inwentaryzacja zasobów przyrodniczych i kulturowych.

W kolejnej części zorganizowane zostało wspólne ognisko na Przystani Jana III Sobieskiego wraz z historycznym programem nawiązującym do roli wody w życiu cystersów.

Drugiego dnia uczestnicy spłynęli odcinkiem od Pelplina do Gniewu.